Meet your legend - Zonic

  • 01. 02. 2020 17:00

Meet our legend-zonic

Začátky

Danny Sørensen, jenž je ve světe Counter-Striku známý pod přezdívkou zonic se narodil 30.7.1986 (33 let). Svojí velkolepou profesionální kariéru především v CS 1.6 nastartoval v roce 2003 připojením do jeho prvního profesionálního týmu Demise. Vystřídal dalších sedm týmů, ale největší zlom jeho kariéry nastal, když si ho v dubnu 2005 vypůjčilo SK Gaming a přibližně dva týdny poté se stal zonic oficiálním hráčem této organizace. Jediným větším úspěchem SK v této sestavě bylo druhé místo na ESWC 2005 (Major). Vedení nebylo se sestavou příliš spokojeno a následně ji propustilo.

Zonic na turnaji ESWC 2005, kde společně se svým týmem SK Gaming obsadil druhé místo. Photo by fragbite.se

Vrchol kariéry

Následně, co Danny opustil SK, tak působil v dalších dvou týmech. Začátkem roku se upsal u jedné z nejlepších organizacích na světové scéně, a to v NoA. Bohužel smůla se zonicovi lepila na paty, protože ani v tomto týmu se mu nepodařilo ukořistit vysněnou zlatou medaili z Majoru a skončil během roku 2007 dvakrát druhý. V této sestavě rozšířil tedy svou sbírku o další dvě stříbrné medaile a hon za prvním místem pokračoval. Ke konci roku se NoA sloučilo pod mTw a tehdy už kapitán zonic a jeho tým se přesunuli pod křídla nové organizace. V mTw se mu konečně podařilo vyhrát tolik vytoužený Major (WCG 2008) a obdržel titul mistra světa v CS 1.6, ke kterému měl třikrát doopravdy blízko ale zvítězit ve finále zvládnul až na čtvrtý pokus. Ve finálním souboji pokořil svůj bývalý tým SK Gaming. Od roku 2010 vládlo profesionální scéně NaVi, jenž čtyřikrát za sebou zvítězilo na nejprestižnějším turnaji roku-Majoru a měli blízko k pátému, ale ve finále ESWC 2011 je dokázalo zastavit SK. O zastavení tehdejšího nejlepšího týmu světa se pokusilo o rok dříve i mTw to však neuspělo a Danny měl už čtvrtou stříbrnou medaili z mistrovství světa. Zonic zažil bezpochybně v mTw nejúspěšnější období své hráčské kariéry a po necelých čtyřech letech tuto organizaci opustil.

Na čtvrtý pokus mu to vyšlo a konečně si odnesl z Majoru zlatou medaili. Photo by hltv.org

Konec CS 1.6

Zájem o něj po měsíci, co byl bez angažmá projevila německá organizace Mousesports a uzavřela s ním smlouvu. Potkal se tu s dvěmi IGL, které jsou známé i ve světě dnešního CS:GO a těmi byli Finn “karrigan” Andersen a Fatih ”gob b” Dayik. S touto sestavou bohužel nic nevyhrál a Mouz se stalo jeho poslední týmem v CS 1.6. V srpnu roku 2012 Valve vytvořilo novou verzi ze série Counter-Strike, jenž byla nazvána Global Offensive. Průběžně se celá profesionální scéna začala přesouvat na novou verzi.

Zonic počas turnaje IEM VI Global Challange Kiev v dresu Mouz. Photo by hltv.org

Začátek trenérské kariéry

Do nového herního titulu s názvem CS:GO nevstoupil zonic jako hráč ale jako trenér. V červenci roku 2015 se upsal u organizace Dignitas, to pro něj bylo první angažmá v roli trenéra. Mladé sestavě v čele s tehdy sedmnáctiletým Markusem “Kjaerbye” Kjaerbyem se s novým trenérem podařilo kvalifikovat na Major konaný v Cluj-Napoca 2015 (Rumunsko). Dány čekala těžká výzva, protože si vylosovali skupinu smrti v podobě Team Envyus s legendárním AWP hráčem kennym “kennyS” Schrubem a NaVi, za které v této době válel slovenský ostrostřelec GuardiaN, jenž byl vyhlášen v roce 2015 jako druhý nejlepší hráč světa. Žádné překvapení se nekonalo a dánskému týmu se nepodařilo získat ani jeden bod a skončil na děleném 13-16 místě. Major vyhrálo Envy a na druhém místě skončilo NaVi, což jasně vypovídá, že Dignitas to neměli na tomto turnaji vůbec lehké. Na konci roku 2015 se zonic rozloučil s Dignitas bez jediného většího úspěchu.

Danny poprvé v roli trénera. Photo by hltv.org

Návrat ke hráčské kariéře?

Hodně se spekulovalo o návratu celé legendární sestavy mTw z CS 1.6. Nakonec se spekulace staly skutečností a společně se sestava s zonicem vrátil. Bohužel znovuzrozené mTw neodehrálo ani jeden zápas a rozpadlo se. Danny se tak vrátil po neúspěšném návratu do hráčské role zpátky k trénování.

Návrat této sestavy z CS 1.6 se doopravdy uskutečnil. Photo by hltv.org

Zpět k trénování

Jeho kroky dále směřovali do dánského týmu questionmark za který hráli budoucí členové dnešního Astralis device, Xyp9x a dupreeh. Questionmark hledal organizaci a po dvou týdnech, co se zonic připojil, rozhodli se hráči udělat vlastní organizaci s názvem Astralis. Přibližně po roce od založení vyhrál tento tým Eleague Major 2017 a Danny získal první trofej z Majoru v jeho trenérské kariéře. Na začátku roku 2018 nahradil Emil “Magisk” Reif Kjarbyeho a dnes už legendární sestava byla kompletní. V tomto roce získalo Astralis několik cenných vítězství na turnajích S-Tieru, mezi které patří o to z FACEIT:Majoru 2018 konaný v Londýně. Nadcházející rok vyšel dánskému celku ještě lépe než ten minulý. Ovládli Major v Katowicích i v Berlíně a potvrdili, že momentální světovou jedničkou jsou zaslouženě. Za dobu existence Astralis získalo na prize poolech těžko uvěřitelných 8,07 milionů $ plus peníze od sponzorů, což je důkazem, že v CS:GO se točí nemalé peníze. Uvidíme, zda v příštím roce natáhnou svůj světový rekord v počtu na vyhraných Majoru na pět či dokonnce šest triumfů. Danny v jednom rozhovoru přemýšlel o konci jeho kariéry z rodinných důvodu, každopádně nikdo nemůžeme pochybovat o tom, že ve světě e-sportu patří k nejvýznamnějším jménům. To jestli nebude nebo nebude pokračovat je zatím otázkou.

Pro zonica je na prvním místě jeho rodina, se kterou určitě bude chtít trávit více času. Photo by Ekstra Bladet

V dobách CS 1.6 zonic patřil ke špicce a to může potvrdit i svou sbírkou různých pohárů a medailí. Mezi jeho výhody patři rozhodně taktické myšlení, díky kterému žene momentální světovou jedničku Astralis kupředu. Bez pochyb Danny tvoří velice důlužitou část svého týmu. Na druhou stranu se začíná spekulovat o jeho konci, kvůli rodině. Má dvě malé děti a cestování po všech koutech Země mu neumožňuje trávit s rodinou tolik času, kolik by chtěl. Uvidíme, jak dlouho zůstane v roli trenéra a kdy oficiálně ukončí svou dlouholetou kariéru.

Danny a jeho děti u poháru z Blast Pro Series Global Final 2019 konaný v dalekém Bahrajnu. Photo by zonic instagram fanpage

Ohodnotit

0

Komentáře

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.